CBDC: The Sand Dollar comes in October

Bahamy przejmują inicjatywę we wprowadzaniu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Ma on być dostępny w całym kraju od października.

Państwo wyspiarskie Bahamy ogłosiło swój zamiar opracowania cyfrowej waluty banku centralnego już latem 2018 roku. Półtora roku później, w grudniu 2019 roku, rozpoczęto testy pilotażowe na dwóch wyspach tego kraju. O sukcesie świadczy fakt, że cyfrowa waluta fiatowa Bitcoin Pro o nazwie „Sand Dollar“ może być sprzedawana w całym kraju od października. CBDC przychodzi więc zaledwie 28 miesięcy po pierwszych oficjalnych ogłoszeniach.

Powody wprowadzenia CBDC są różne. Już w 2018 r. Bank Centralny Bahamów (CBOB) zaobserwował spadek liczby banków komercyjnych na wyspach. Tylko część z ponad 700 wysp w kraju jest zamieszkana – oznaczało to wyłączenie dużej części ludności z systemu bankowego.

CBDC w dolarach piaskowych do rozwiązywania ostrych problemów

Huragan Dorian zatrzymał również wiele banków pod koniec lata ubiegłego roku. W przeciwieństwie do tego, sieć telefoniczna została ponownie uruchomiona w ciągu kilku dni. Do 2017 roku ponad 90 procent Bahamów posiadało smartfon, który jest używany do dostępu do CBDC.

W czasach pandemii, kolejną zaletą jest to, że użytkownicy nie muszą fizycznie dotykać gotówki podczas interakcji z nią. Jednocześnie celem jest ułatwienie firmom przestrzegania bardziej rygorystycznych międzynarodowych przepisów dotyczących wiedzy o klientach.

Dolar Piaskowy jest połączony 1:1 z dolarem bahamskim (BSD), który z kolei jest połączony 1:1 z dolarem amerykańskim (USD). Jak dotąd jednak w obiegu znajduje się tylko 48 000 dolarów piaskowych. Brazylia również ma zamiar wprowadzić CBDC – powinna być gotowa do użycia w 2022 roku.

Piaskowe dolary to także klasa jeżowców. Szkielety zmyte na plaży i wybielone przez słońce przypominają srebrne monety. Powód chrztu na to nazwisko?